Strona główna
Multimedia
Tutaj jesteś

Jak sprawdzić czy telefon nie jest kradziony – praktyczne porady

15 lutego 2021 jak sprawdzić czy telefon nie jest kradziony

W dzisiejszym świecie powstaje coraz więcej nowinek związanych z technologiami. To, co jeszcze niedawno mogło wydawać się niemożliwe, dziś jest czymś powszechnym, normalnym. I tak wkroczyliśmy w erę, którą nasi dziadkowie, pradziadkowie nazwaliby zapewne złotym wiekiem, czy ponownym renesansem. Powstaje coraz więcej dóbr materialnych i analogicznie maleją ich ceny. Popyt nakręca podaż. I tak dzisiaj telefony sterowane dotykiem są niezbędnym elementem życia większości młodych ludzi ale i wdraża się również starsze pokolenie. Nic co ludzkie nie powinno być obce, no i właśnie. Warto zainwestować w dobry telefon, ma on bowiem wiele innych funkcji niż tylko dzwonienie. Jak kupić w bezpieczny sposób?

Jak sprawdzić czy telefon nie jest kradziony?

Warto wiedzieć kilka podstawowych kwestii. Każdy telefon posiada tak zwany numer IMEI, potrzebny do identyfikacji urządzenia. Składa się on z danej kombinacji. Co ważne, jest on unikalny dla każdego urządzenia. Dlatego dzięki znajomości tegoż numeru możemy podjąć próbę weryfikacji danych. Służy on w pierwszej kolejności do blokowania skradzionych urządzeń oraz do częściowego ich namierzania. Można go znaleźć pod baterią w telefonie oraz na oryginalnym pudełku. Co najbardziej wygodne, proste a zarazem szybkie, sprawdzić tego typu numer identyfikujący możemy za pomocą kodu, który wpisujemy w telefonie, jest to *#06#. Warto zapisać sobie zarówno nasz numer IMEI jak i kod. Być może ktoś bliski będzie go kiedyś potrzebował.

Garść praktycznych porad

Oczywistą kwestią powinien być fakt, że kupno telefonu będącego przedmiotem kradzieży, jest nielegalne. Policja dzięki posiadanym możliwościom może bez problemu dotrzeć do osoby, która kupiła urządzenie. Co za tym idzie grozi nam z tego tytułu bycie oskarżonym o paserstwo. Warto z tego powodu kupując telefon, szczególnie używany, zorientować się wszelkimi możliwymi środkami czy aby na pewno nie jest to rzecz kradziona. Policja takie urządzenie rekwiruje. Same naprawianie telefonu będącego przedmiotem kradzieży jest problematyczne. Rzadko kto, o ile w ogóle, zgodzi się na przyjęcie do naprawy takiego sprzętu, mogą być oni z tego powodu współodpowiedzialni w kwestii pasterstwa. Również próba naprawy może być zgłoszona. Zarówno kupno jak i sprzedaż kradzionej rzeczy są nielegalne. Jest to przestępstwo, które w krajach należących do Unii Europejskiej podlega stosownej karze. Prawda jest taka, że po prostu najlepiej sprawdzić legalność danego przedmiotu wiele razy i móc spać spokojnie, że nie zostaniemy osądzeni za przestępstwo.

Redakcja gamikaze.pl

Dzięki naszym doświadczonym ekspertom w dziedzinie elektroniki, gier, smartfonów, internetu, komputerów i multimediów, uzyskasz cenne porady na temat najnowszych technologii, optymalizacji sprzętu oraz trendów w branży.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Urządzenia noktowizyjne
Lokalny marketing internetowy
programy sprzedażowe

Jesteś zainteresowany reklamą?