W codziennych zadaniach komputer jest nieocenioną pomocą, a większość osób korzysta z rozmaitych programów, jednak nie zawsze wszystkie funkcje i sztuczki są znane użytkownikom – nawet tym, którzy używają danego programu przez lata. Słabo znane są między innymi skróty klawiszowe, które w znacznym stopniu usprawniają pracę?
Czym są i czemu służą skróty klawiszowe?
Wiele programów posiada niezliczone funkcje, które nie zawsze są oczywiste i widoczne, a jedną z nich jest między innymi możliwość zastosowania pomocy, jaką są skróty klawiszowe.
Są one sekwencjami klawiszy, które wciśnięte jednocześnie umożliwiają wykonanie pewnych zadań, które normalnie wykonywałoby się poprzez wybór odpowiedniej opcji z menu, bądź przez zaznaczanie elementów myszką, co zajmuje sporo czasu.
Kiedy przyswoi się skróty klawiszowe, praca z danym programem staje się o wiele szybsza i efektywniejsza, a do tego nie trzeba często przedzierać się przez wiele pozycji w menu, by skorzystać z danej funkcji.
Wiele programów umożliwia też zdefiniowanie własnych skrótów klawiszowych, dzięki czemu można dopasować zachowanie danego programu do własnych upodobań i nawyków, co z pewnością jest szczególnie przydatne w sytuacji, kiedy dany program wykorzystuje się bardzo często i pracuje się w nim przez dłuższy czas.
Skąd brać skróty klawiszowe?
Wiele osób nie wie jednak, gdzie szukać skrótów klawiszowych charakterystycznych dla danego programu, jednak nie jest trudno je znaleźć.
Każdy program posiada wbudowany system pomocy, w którym można znaleźć najczęściej używane skróty, a do tego wiele opcji w menu posiada obok informację o tym, jaki skrót klawiszowy je wywołuje. Jeżeli program nie posiada dokumentacji dostępnej bez połączenia z Internetem, skróty klawiszowe można znaleźć w jego oficjalnej pomocy dostępnej online.
Są też specjalne strony internetowe, tworzone przez różne społeczności, na których znaleźć można skróty do różnych aplikacji, a nawet pobrać ściągawki z tymi najważniejszymi. Dobrze jest wydrukować sobie takie pomoce i umieścić je przy stanowisku pracy, aby móc zapoznać się szybko z potrzebnymi skrótami klawiszowymi, które z czasem będą się utrwalać, a korzystanie ze ściągawki nie będzie już potrzebne.
Dobrym pomysłem w przypadku korzystania z licznych programów jest też założenie sobie zeszytu, w którym stworzy się rozdziały poświęcone poszczególnym programom, notując w nich z biegiem czasu kolejne poznane skróty, a zeszyt taki najlepiej trzymać w pobliżu komputera, by mieć do niego łatwy dostęp.
Nauka skrótów klawiszowych zaoszczędzi sporo czasu i przełoży się na zwiększoną produktywność, co cenne jest zarówno w domu, jak i w miejscu pracy.